Jaki filtr w olejku do opalania?



Kiedyś uważano, że opalenizna jest przejawem zdrowia, że człowiek blady jest chorowity. Z pewnością chodziło o to, że jest blady, bo ciągle leży chory w łóżku, a nie chodzi po słońcu. Dzisiaj jednak udowodniono, że opalenizna wcale nie jest przejawem zdrowia, tylko reakcją obronną organizmu na promieniowanie ultrafioletowe. Pomimo tej wiedzy to jednak nadal lubimy się opalać. Utarło się, że przybrązowiona skóra wygląda apetyczniej i ładniej. Kiedy tylko więc przychodzi lato wychodzimy na plaże by zażyć kąpieli słonecznych. 

Jak to ze wszystkim jest również i kąpiele słoneczne są dozwolone w umiarze. Rozsądne korzystanie ze słońca nie zaszkodzi nikomu, a dodatkowo pomoże w syntezie witaminy D, która odbywa się w naszej skórze właśnie dzięki słońcu. Oprócz tego przebywanie na słońcu ma również inne zalety. Z pewnością należy do nich antydepresyjne działanie słońca. Jego promienie powodują u ludzi lepszy humor, poprawę nastroju. To dzięki słońcu latem jest mniej zachorowań na depresję, a osoby już na nią cierpiące znacznie lepiej czują się latem niż w inne pory roku.
Jak widać opalanie to nie tylko samo zło. Warto korzystać ze słońca z umiarem. Chociaż mówi się, że aby uzyskać jak najwięcej witaminy D należy przebywać na słońcu w samo południe, to jednak dermatolodzy przestrzegają przed takimi praktykami. Zalecają oni, aby unikać słońca w godzinach od jedenastej do piętnastej. Wtedy jest bowiem największe nasłonecznienie i największe ryzyko oparzeń skóry.

Opalając się warto używać odpowiednich kosmetyków do opalania z filtrem UV. Odpowiedni filtr w kremie jak i w olejku do opalania ma istotne znaczenie dla ochrony skóry. Na olejku do opalania znajduje się oznaczenie SPF czyli sun protection factor. Skrót ten oznacza wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Jest to stosunek ilości promieniowania ultrafioletowego które powoduje oparzenie podczas opalania się z filtrem UV do ilości promieniowania, które powoduje to samo oparzenie, ale bez używania filtra. Przykładowo oznaczenie na olejku do opalania SPF 15 oznacza, że u osoby używającej tego olejku dojdzie do oparzenia słonecznego po czasie 15-krotnie dłuższym niż gdyby nie zastosowała żadnego kosmetyku z filtrem. Im wyższa wartość SPF tym większa ochrona przeciwsłoneczna. Producenci kosmetyków stosują zakres SPF od 2 do 50.

Wyróżnić można następujące stopnie ochrony
  • stopień ochrony słaby - SPF od 2 do 6
  • stopień ochrony średni - SPF od 8 do 12
  • stopień ochrony wysoki - SPF od 15 do 25
  • stopień ochrony bardzo wysoki SPF od 30 do 50
  • stopień ochrony ultrawysoki - SPF powyżej 50

Obecnie najwyższy stopień ochrony oznaczany jest na produktach jako 50+. Zaznaczyć należy, że żaden produkt nie zezwala na bezkarne wielogodzinne korzystanie ze słońca. Kosmetyki z filtrami wydłużają czas bezpiecznego korzystania ze słońca pod warunkiem, że będzie się ponawiało aplikację po każdej kąpieli, po spoceniu ciała, po wytarciu ręcznikiem. Kremy oraz olejki najlepiej jest ponownie nakładać na skórę niemal co godzinę. Takie praktyki zabezpieczą skórę przed niechcianymi oparzeniami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak opalać twarz na słońcu?

Dlaczego opalenizna z solarium szybko schodzi ze skóry?

Sposoby na piękną opaleniznę.