Dlaczego opalenizna swędzi?


Opalanie bez zachowania umiaru może skończyć się zaczerwienieniem, swędzeniem skóry, a nawet oparzeniem. Swędzenia nie powinno się lekceważyć, gdyż skóra tuż po opalaniu jest bardzo wrażliwa i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie jest ona skomplikowana. Wystarczy stosować się do podanych poniżej wskazówek, a z pewnością skóra odwdzięczy się pięknym wyglądem.
Każdy chce latem cieszyć się piękną i złocisto-brązową opalenizną. Aby ją uzyskać wystarczy ekspozycja na promienie słoneczne. Opalać można się w zasadzie wszędzie. Wcale nie musi to być plaża nad morzem. Aby uniknąć powstania oparzeń słonecznych i podrażnienia skóry należy ją odpowiednio zabezpieczyć poprzez stosowanie kremów ochronnych. Te przeznaczone do opalania na słońcu zawierają filtry przeciwsłoneczne. Na opakowaniu kosmetyków wartość filtra UV oznaczona jest symbolem SPF i może wynosić od 3 do 50+ gdzie SPF to najwyższy możliwy stopień ochrony. Aplikację kremów z filtrem należy ponawiać nawet co godzinę w przypadku przebywania w pełnym słońcu, albo po każdej kąpieli w wodzie. Krem, który wytarł się ze skóry nie będzie jej już tak dobrze chronił i konieczna jest kolejna jego aplikacja. Nie jest prawdą, że używając kremów z filtrem nie można się opalić. Oprócz tego, że skóra jest chroniona przed nadmiarem promieniowania to jeszcze opali się bezpiecznie, dodatkowo na ładny brązowy odcień. Może to następować trochę wolniej niż bez ochrony, ale ma się pewność, że nie zaszkodzi się skórze. Co jednak zrobić jeśli podrażnienia skóry i swędzenie już się pojawiły?
Jak pielęgnować podrażnioną słońcem skórę?
Warto pielęgnację skóry zacząć od ciepłego prysznica. Niech to będzie mycie bez szorstkiej gąbki i bez mocno perfumowanych kosmetyków, aby dodatkowo nie podrażniały one skóry. Ciało należy następnie osuszyć delikatnie ręcznikiem, bez pocierania, a lepiej poprzez poklepywanie. Swędzenie skóry może złagodzić specjalny balsam po opalaniu, który bogaty będzie w substancje nawilżające, odżywcze oraz często chłodzące. W przypadku mocniejszych podrażnień można stosować kremy na oparzenia zawierające panthenol. Aplikację kremów odżywczych i nawilżających należy często powtarzać, gdyż skóra wysuszona słońcem bardzo je chłonie. Jeśli podrażnienia wystąpiły na twarzy można zrobić domową maseczkę z ogórka.
Innym domowym sposobem na podrażnienia po opalaniu jest użycie octu. Wystarczy napełnić nim butelkę z atomizerem i popryskać opalone części ciała. Nie wyciera się go, ale pozwala aby sam wsiąkł w skórę. Zapach octu powinien ulotnić się w przeciągu godziny. Kurację z octem można jeszcze powtórzyć po upływie kilku godzin. Warto skórę wystawiać na działanie świeżego powietrza, ale już nie promieni słonecznych. Skóra szybciej odzyska dawny wygląd jeśli będzie często wietrzona. Szybciej goją się wówczas podrażnienia.
Trzeba pamiętać również aby pić dużą ilość wody, to spowoduje nawilżenie skóry od wewnątrz i z pewnością wpłynie kojąco na całe ciało, zapobiegnie jej wysuszaniu i będzie sprzyjało dalszej regeneracji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak opalać twarz na słońcu?

Dlaczego opalenizna z solarium szybko schodzi ze skóry?

Sposoby na piękną opaleniznę.