Czy w ciąży można się opalać?




Wiele kobiet w ciąży zastanawia się czy wolno się im opalać. Jak się okazuje wcale nie trzeba całkowicie unikać słońca. Wystarczy dozować je w odpowiedniej ilości oraz odpowiednio się do tego przygotować. Co prawda opalające się kobiety w zaawansowanej ciąży budzą kontrowersje, ale jeśli robią to rozważnie to nic złego nie powinno się stać. Co innego jeśli wylegują się godzinami na plaży w pełnym słońcu, wówczas takie zachowanie może nieść ze sobą niebezpieczne skutki.

Co powoduje zbyt długie przebywanie na słońcu?

Prawdą jest, że będąc w ciąży nie można bezkarnie cały dzień przebywać w pełnym słońcu. Jak wiadomo słońce emituje promieniowanie UV, które może być szkodliwe. Promieniowanie docierające do ziemi czyli UVA oraz UVB może powodować oparzenia słoneczne, przyśpieszać starzenie się skóry, ale również może być przyczyną osłabienia układu odpornościowego co doprowadzić może do nowotworów skóry.
Kobiety w ciąży inaczej obierają upały niż pozostali ludzie. Panie w ciąży szybciej się męczą, pocą, przybywa im kilku czasem kilkunastu kilogramów. Ciążowy brzuszek stale się powiększający może powodować pewien dyskomfort zwłaszcza w duże upały. Ponadto kobiety w ciąży często w upalne dni skarżą się na opuchnięte stopy, rozszerzone naczynia krwionośne, czasami pękające naczynka.
Zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety, w połączeniu ze słońce mogą powodować na ciele trwałe przebarwienia. Pojawiają się one zwłaszcza na twarzy kobiet. Zbyt długie przebywanie w upale może być przyczyną niebezpiecznych krwotoków.

Ile czasu można bezpiecznie przebywać na słońcu?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jedne panie lepiej zniosą upały, są odporniejsze. Zwłaszcza te z ciemną karnacją. Ale również i one powinny korzystać ze specjalnych kremów do opalania zawierających filtry UV. Ma to być krem ochronny z wysokim filtrem a nie przyśpieszacz opalania. Najlepiej jeśli będzie to filtr mineralny o faktorze SPF 50+. Brzuszek lepiej jest zasłaniać od słońca choćby cienką bluzeczką. Kostium kąpielowy wygodniejszy będzie jednoczęściowy. Powinien mieć usztywnione miseczki, które będą dobrze podtrzymywały piersi. Głowa również powinna być osłonięta kapeluszem bądź czapką z daszkiem, chustką. Warto założyć także okulary przeciwsłoneczne.
Konieczne jest picie dużej ilości niegazowanej wody, ale nie z lodówki, aby uniknąć szoku termicznego. Może to być również delikatna słaba herbata. Lepiej jest unikać tych ziołowych, gdyż niektóre zioła dodatkowo uwrażliwiają skórę na słońce co może się objawić oparzeniami bądź plamami. Warto stale nosić przy sobie butelkę wody, ale również można zaopatrzyć się w wodę termiczną do spryskiwania twarzy.

W samo południe, kiedy to słońce świeci najmocniej lepiej jest unikać plażowania. Dotyczy to zwłaszcza godzin między 11 a 15. Lepiej zrobić sobie w tym czasie regenerującą drzemkę.
Korzystniejsze niż leżenie plackiem na plaży będzie spokojne spacerowanie. Spokojna aktywność fizyczna jest kobietom w ciąży również potrzebna, a spacerując również mogą korzystać z uroków słonecznej pogody.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak opalać twarz na słońcu?

Dlaczego opalenizna z solarium szybko schodzi ze skóry?

Sposoby na piękną opaleniznę.